Ова утро споделуваме со вас рецепт за смути кој е одличен за здравјето на коските🦴

Потребни намирници:

2 смокви

1 банана

200 мл млеко

Неколку бадеми. Се ставаат во блендер.

🟢Смоквите се богати со калциум, витамин Ц и К кои се неопходни за одржување на здравјето на коските

🥜Бадемите содржат магнезиум и фосфор кои се клучни за густината на коските

🍶Млекото е одличен извор на калциум

🍌Бананите се богати со калиум кој е неопходен за правилно функционирање на телото

Leave a Reply

Your email address will not be published.